1/4 sau o sumă bănească fixă?

13 мая 2019 101

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog: pot cere pensie alimentară de la fostul soț într-o sumă fixă de bani sau e obligatoriu 1/4 din salariul lui? El are lucru oficial.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

In cazul în care acesta deține un post de munca oficial se retine 1/4 din salariu potrivit Codului Familie totodată dvs în cerere puteți motiva și solicita o sumă mai mare daca considerați că întreținerea copilului implica cheltuieli mult mai mari, ex: frecventează activități extrașcolare etc, or angajațivă un... mai detaliat avocat pentru a vă ajuta în sensul dat.

13 мая 2019