2 credite neachitate

5 апреля 2018 387

Anul trecut am luat 2 credite de la 2 banci, aveam de lucru stabil. Am achitat creditele timp de 4 luni, dupa care nu am mai putut achita din cauza micsorarii salariului. Sunt invalid de grupa 2 si nu-mi prea pot gasi de lucru ca sa achit. Care sunt consecintele?

Jurist comments 1

Octavian Cazac
  • Адвокат

Datoria oricum trebuie achitată. Cea mai bună soluția ar fi să vă adresați la bancă și să solicitați modificarea graficului de plată, prin reducerea ratelor lunare, astfel încât să puteți plăti în termen și să evitați adresarea băncii în judecată, care atrage neplăceri și cheltuieli suplimentare.
Dacă asta nu se... mai detaliat primește, puteți să căutați un credit/împrumut de la o altă bancă sau organizația de creditare nebancară, cu un grafic de plată pe care îl puteți onora. Apoi noua bancă vă dă un credit nou cu care achitați deodată cele 2 credite existente. Se numește refinanțare.

6 апреля 2018