ACC

23 августа 2019 82

Buna ziua! Am apartament intr-o casa care este administrata de asociatie! Intrebarea mea: de ce liftul, evacuarea deseurilor am dreptul sa nu le platesc, iar deservirea blocului (curatenia pe scari, curte) sunt obligat sa o platesc? Am privit o emisiune la TV in care un avocat spunea ca proprietarul are dreptul sa nu plateasca atata timp cat nu traieste in apartament. Cat de real este asta? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Alexei, buna!

Răspunsul la întrebările ridicate de către dvs le găsiți înurmatoarele acte normativ:

1. Hotărâre de Guvern Nr. 191 din 19.02.2002 despre aprobarea Regulamentului cu privire la modul de prestare şi achitare a serviciilor locative, comunale şi necomunale pentru fondul locativ, contorizarea apartamentelor şi condiţiile deconectării acestora de la/reconectării... mai detaliat la sistemele de încălzire şi alimentare cu apă
http://lex.justice.md/document_rom.php?id=7D7A7EDD:A430988D

2. Legea Nr. 913 din 30.03.2000 condominiului în fondul locativ
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311744

Succes.

25 августа 2019