Acceptarea tacită a moștenirii de către un minor

15 августа 2019 82

Bună! Tatăl meu a decedat cu 10 ani in urma, când eu aveam 9 ani. Acum am 19 ani. Nu a fost deschisă procedura succesorala. Sunt singurul moștenitor. Tot acest timp am locuit în casă părintească. E nevoie și de implicarea mamei mele care nu a acceptat in numele meu moștenirea cât am fost minor? Sau pot sa demonstrez singur că eu am acceptat moștenirea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Ajungînd la majorat sunteți în drept să introduceți o acțiune în justiție fără concursul mamei Dvs..
Aveți necesitatea de a dovedi cu probe pertinente și utile ca a-ți locuit și îngrijit de bunul respectiv imediat după decesul tatălui. În acest sens puteți obține și prezenta confirmări de la administrația ACC,... mai detaliat după caz, primăria localității, precum și dovada achitării impozitului pe bunurile imobile și facturile pentru consumul de gaze naturale, energie electrică și altele asemenea.
Dacă, mama Dvs era căsătorita cu tatăl Dvs la momentul decesului acestuia dânsa tot îl moștenește cu condiția ca a acceptat moștenirea prin întrarea în posesie sau la notar.

Succes.

15 августа 2019