Acces la date cu caracter personal

25 февраля 2019 59

Buna ziua. Activez in calitate de funcționar public ce prelucrez date cu caracter personal. Ce risc in cazul in care am accesat contul cu date personale ale unei persoane și aceasta a aflat?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dna Corina,

Pentru accesarea neautorizată a datelor cu caracter personal persoana este pasibilă de a fi atrasă la răspundere contravențională.
În atare situații, agentul constatator (Centrul Național pentru Protecția Datelor cu Caracter Personal - www.datepersonale.md) urmează să dovedească că Dvs ați accesat acele date intenționat cu un anumit scop fără a... mai detaliat avea un drept/interes legitim in acest sens, ori, în cazul în care accesarea a avut loc accidental fiind introdus eronat ul alt caracter dovedește demonstrează lipsa intenției, iar lipsa intenției ca element constitutiv al componenței de contravenției determină imposibilitatea atragerii la răspundere contravențională pentru o asemenea eroare.

Totuși, angajatorul Dvs vă poate atrage la răspundere disciplinară, iar în cazul în care în decursul unui an calendaristic ce curge din data atragerii la răspundere disciplinară pentru prima abatere veți mai comite o altă abatere, riscați să fiți concediată.
Totodată, angajatorul poate convoca o comisie în vedere stabilirii dacă corespundeți sau nu cerințelor, iar rezultatul negativ la fel constituie temei de concediere.

26 февраля 2019