Accesul la datele despre persoane straine

9 сентября 2020 32

Buna ziua. Acum cativa ani am cunoscut o batranica. Deoarece nu avea rude si avea mari dificultati financiare, familia noastra ii cumpara uneori mancare. De cateva ori i-am lasat pungi cu mancare langa usa apartamentului (dumneaei nu se afla la domiciliu pe parcursul zilei, asa ne-a povestit). Ultima data ne-am intalnit si am discutat pe data 07.03.20. Ulterior, din cauza carantinei, am pierdut legatura cu ea (dumneaei nu are nici telefon fix, nici mobil). Totusi, am fost acasa la ea pe 30.07.20. Acolo usa deja era schimbata si se afla un domn in apartament (usa era intredeschisa), care nu ne-a raspuns si n-a iesit sa comunice cu noi (desi l-am rugat).
Am dreptul sa aflu ce s-a intamplat cu batranica, chiar daca nu sunt ruda? La ce organ as putea sa apelez? Mentionez ca stiu exact doar numele/prenumele/patronimicul si adresa. Va multumesc.

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Bună
vă puteți adresa la polițistul de sector pentru a vă interesa de starea vecinei.

9 сентября 2020