Accident

26 февраля 2023 41

Buna ziua. Am avut un accident ieri, si anume in plina strada peste automobil a cazut o teava de gaze care nu era fixata. Nu era instalat niciun indicator ca se desfasoara lucrari la reteaua de gaze. Am chemat politia si reprezentantii de la furnizorul de gaze. Politia mi-a intocmit proces-verbal, cu aplicarea unei amenzi de 900 lei si a 5 puncte de penalizare. Politia mi-a recomandat sa merg la impacare cu compania de gaz pentru ca am mai avut puncte de penalizare si cu astea 5 pot ramane fara permis pentru o perioada. Cum sa procedez? Masina, care e luata in leasing, e avariata destul de grav si nu pot sa-mi permit sa o repar. Rog sa-mi dati o consultatie, sa stiu cum sa procedez in cazul descris. Va multumesc.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Dacă vă considerați nevinovat și că incorect vi s-a întocmit proces-verbal, depuneți contestație în termen de 15 zile.
Mai mult, de ce să recurgeți la împăcare dacă nu Dvs sunteți vinovat, ci proprietarul țevilor care nu le-a întreținut corespunzător.
Daca anulăm procesul-verbal, se anulează și punctele de penalizare.
Dacă aveți nevoie de serviciile... mai detaliat unui avocat, îmi lăsați un mesaj pe e-mail scobiola97@mail.ru sau pe telefon 068769517.

26 февраля 2023