Accident

8 апреля 2022 142

Buna ziua. Nu am cedat trecerea și am provocat un accident cu alta mașina. Am chemat poliția care mi-a aplicat amenda. Mașina mea nu are asigurare, celalalt sofer are. Dacă am plătit amenda, sunt obligat sa achit si reparatia masinii celuilalt sofer?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Desigur, amenda plătită este sanctiunea pentru nerespectarea regulilor de circulație iar reparația mașinii ține de prejudiciul care l-ați cauzat din cauza încălcării RCR.

8 апреля 2022
Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Da, sunteți obligat să achitați și reparația. Dacă ați fi avut asigurarea, atunci în anumite condiții parțial reparația putea fi achitată de către Compania Dvs. de asigurare. Dar din acest cont s-ar scumpi asigurarea Dvs. pe anii următori. Neavând asigurarea veți fi nevoit să achitați reparația integral.

11 апреля 2022