Accident auto soldat cu deces

3 июля 2019 50

Buna ziua. A avut loc un accident rutier cu implicarea a doua autoturisme, intr-un automobil se aflau 2 persoane, in celalalt 1. Vinovat a fost recunoscut unul dintre soferi, motivul fiind neasigurarea la depasire. Alte incalcari sau stare de ebrietate nu au fost constatate. In urma accidentului, pasagerul care se afla in masina cu persoana vinovata de producerea lui, a decedat peste 3 zile la spital. Ce pedeapsa risca soferul vinovat de producerea accidentului si daca este posibil sa nu fie privat de libertate?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

bună ziua,
cu referire la pedeasa pe care o riscă șoferul vinovat de producerea accidentului rutier și decesul persoanei, art 264 (3) prevede :
Acţiunea prevăzută la alin.(1), care a provocat:
a) vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) decesul unei... mai detaliat persoane,
se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani cu anularea dreptului de a conduce mijloace de transport.
Iar, ce ține de a doua întrebare, depinde de mai mulți factori inclusiv, de instanța de judecată și cît de mult se va strădui avocatul pentru a demonstra nevinovăția clientului său

3 июля 2019