Accident fără implicarea altui automobil

20 февраля 2023 66

Bună ziua. Mașina companiei în care activez a fost lovită de o poarta care s-a închis brusc din cauza vântului. Mașina este asigurată (CASCO) și am apelat la poliție pentru constatarea faptului deteriorării bunului. Inspectorul de mai mult de 30 de zile calendaristice nu îmi eliberează dosarul. Acesta a cerut să prezint o confirmare de la angajator că nu are pretenții față de mine, ceea ce am făcut, dar tot nu-mi eliberează dosarul. Conform legii, care este termenul de eliberare a dosarului după producerea accidentului? Poate să-mi aplice amendă în acest caz? Mulțumesc.

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua.
Legea stabilește termen exact doar în cazul transmiterii dosarului în instanța de judecată.
Articolul 454. Termenul de judecare a cauzei contravenţionale
(1) Cauza contravențională se judecă în termen rezonabil, dar nu mai mult de 2 luni de la data intrării dosarului în instanța de judecată. Criteriile de determinare a termenului rezonabil... mai detaliat sunt: complexitatea cauzei, comportamentul participanților la proces, conduita instanței judecătorești și a agentului constatator, importanța procesului pentru cel interesat. Respectarea termenului rezonabil de judecare a cauzei se asigură de către instanță.
(2) Dacă există temeiuri rezonabile, judecătorul, prin încheiere motivată, poate prelungi termenul de judecare a cauzei cu o lună.

Dacă se examinează fără implicarea instanței, atunci nu este un termen fix, ci unul rezonabil.

(2) Orice persoană are dreptul la examinarea şi la soluţionarea cauzei sale în mod echitabil, în termen rezonabil, de către o instanţă independentă, imparţială, legal constituită, care să acţioneze în conformitate cu prezentul cod.

21 февраля 2023
  • Юрисконсульт

Buna Mihail, o să fie OK, dacă DVS o să depuneți o cerere în adresa IP, unde se găsește cauza, ca timp de 30 zile calindaristice, DVS să faceți rost de cauza dată.

21 февраля 2023