Accident pe trecerea de pietoni

13 августа 2020 166

Buna ziua. Ce risca un șoferul care a trecut la roșu, m-a lovit cu masina in forma usoara pe trecerea de pietoni si a fugit de la fata locului? Plus m-a speriat enorm de tare, iar eu sufăr de o boală cronică cu inima.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua Sergiu,

Conform Art. 78 din Codul Contravențional, acţiuni violente care au cauzat vătămare neînsemnată a integrității corporale se sancţionează cu amendă de la 15 la 30 de unităţi convenţionale, muncă neremunerată în folosul comunităţii sau cu arest contravenţional de la 5 la 10 zile. Vătămarea intenţionată uşoară a integrităţii... mai detaliat corporale care a provocat o dereglare de scurtă durată a sănătăţii sau o pierdere neînsemnată, dar stabilă, a capacităţii de muncă se sancţionează cu amendă de la 30 la 45 de unităţi convenţionale, muncă neremunerată în folosul comunităţii sau cu arest contravenţional de la 10 la 15 zile.

Deja dvs va trebui să demonstrați că a existat un risc și că persoana în cauza l-a cauzat.

Mult succes!

14 августа 2020