Accident produs in strainatate (am fost lovit de alt sofer in timp ce circulam pe banda din dreapta pe autostrada)

22 мая 2023 14

Buna ziua. Am avut un accident rutier pe o autostrada din Austria. Eu circulam pe timp de noapte banda din dreapta pe o autostrada cu 4 benzi pe sens.La un moment dat am fost lovit din spate de un automobil care circula cu viteza mare. In urma impactului, masina care m-a lovit a ajuns in parapetul care desparte sensurile de circulație. A venit politia si a cerut explicatii de la soferii implicati in accident. Eu am descris situatia (exact ca mai sus), dar celalalt sofer a declarat ca el circula pe banda a doua si eu probabil am vrut sa schimb banda. Nu este adevarat si lucrul acesta poate fi demonstrat la examinarea urmelor impactului - masina mea a fost lovita exact pe mijloc in spate, nu lateral sau tangential. Oricum, politia a facut niste poze si ne-a lasat sa plecam. M-am adresat la asiguratorul celuilalt sofer pentru ca sa-mi repare prejudiciul suferit si mi-au zis sa astept. Au trecut deja 4 luni si nu am niciun raspuns. Ce ar trebui sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

  • Адвокат-стажер
  • Иные правонарушения

HRISTOS A INVIAT!!! Pentru a da răspuns la întrebarea dvs., este necesar mai întîi de toate de o analiza juridică a documentelor. Ce a constatat poliția, care este termenul de răspuns din partea asigurătorului si altele. În caz că asigurătorul nu întreprinde măsuri mai incercați să mai expediați o cerere... mai detaliat în adresa acestuia. În caz că veți avea nevoie de ajutor juridic, puteți apela la nr. de telefon 069049267.

23 мая 2023