Accident produs pe 18 martie

20 мая 2020 69

In urma unui accident petrecut in timpul carantinei, partile au efectuat constatarea amiabila. Contractul de asigurare stipuleaza ca trebuie prezentata constatarea in termen de 2 zile, dar oficiul companiei de asigurari era inchis si scria toate documentele trebuie trimise pe posta electronica, ceea ce am si facut. Acum cei de la asigurari au raspuns. Cand le-am zis ca am trimis pe e-mail in timp, au spus ca nu se vad numerele bine pe video si trebuiau mai multe poze. Au spus sa mergem la politie sa facem dosar contraventional pe persoana care a produs accidentul. Vor vrea cei de la politie sa faca dosarul dupa atata timp? Si va merge cazul la asigurare? Accidentul s-a produs pe 18 martie.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Adresați-vă la Poliție, întrucât aceștia sunt obligați să primească sesizarea și să pornească procesul contravențional.
Există riscul ca persoanei vinovate să i se impute suplimentar și părăsirea locului accidentului rutier. În asemenea caz persoana urmează să conteste procesul-verbal și decizia de sancționare pentru părăsirea locului accidentului, deoarece părțile au notificat... mai detaliat asigurătorul.

După ce va fi întocmit procesul-verbal și atrasă la răspundere contravențională persoana vinovată faceți copia întregului dosar contravențional, solicitați la anticameră să vi se aplice ștampila, cu mențiunea corespunde originalului.
Ulterior, prezentați copia respectivă la compania de asigurări, iar aceștia vă vor oferi despăgubirea.
Fiți precaut atunci când vi se oferă tranzacția de împăcare și atrageți atenție la suma oferită, iar de nu sunteți de acord cu suma, acceptați cât vi se oferă, indicați expres pe ambele exemplare că nu sunteți de acord cu suma și ulterior vă puteți adresa în instanță.

Succes.

16 июня 2020