Accident rutier

10 января 2019 53

Bună ziua. În calitate de șofer am nimerit într-un accident. Mătușa mea în calitate de pasager a suferit traumatisme grave (fractură de claviculă, antebraț și gambă). Inspectoratul nu dorește să facă expertiza autotehnică a mașinii. Anchetatorul zice nu mă poate audia ca martor, ci ca bănuit. După audieri ar urma împăcarea părților. Cum ar trebui să procedez eu în situația creată? Vă mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Inspectoratul în cazul dat nu are nevoie de expertiză autotehnică a mașinii pentru asta urmează să vă adresați la compania de asigurări unde este asigurată mașina.

Într-adevăr dvs nu puteți fi audiat ca martor deoarece dvs ați comis fapta deci inițial aveți calitatea de bănuit până la stabilirea următoarelor circumstanțe.

Evenimentul... mai detaliat împăcării părţilor trebuie să aibă loc în faţa organului de
urmărire penală ori a instanţei de judecată. Acesta poate avea loc prin depunerea
unor cereri de către fiecare dintre părţi, conform prevederilor art.344/1 alin.(1)
CPP, ori prin declaraţii orale, consemnate într-un proces-verbal, întocmit de
organul de urmărire penală, iar, după caz, în procesul-verbal al şedinţei de
udecată. În acest ultim caz, declaraţiile cu privire la voinţa de-a se împăca, este
rezonabil să fie, separat, semnate de către părţi.

Prin urmare , împăcarea duce la încetarea procesului penal în privința dvd.

13 января 2019