Accident rutier

21 февраля 2023 141

Bună ziua. Recent am avut un accident rutier, de care se face vinovat celălalt șofer. Ce pot face în cazul în care compania de asigurări refuză să acopere în întregime cheltuielile de reparare?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Felicia.
În cazul cînd nu sunteţi de acord cu despăgubirea stabilită, vă puteţi adresa în instanţa de judecată.
Legea Nr. 414 din 22-12-2006
cu privire la asigurarea obligatorie de răspundere civilă pentru pagube produse de autovehicule prevede:

Articolul 22. Modul de stabilire a despăgubirilor

(1) Despăgubirile se stabilesc în baza unui acord scris... mai detaliat între persoana păgubită sau reprezentantul ei legal şi asigurător ori, în cazul în care nu s-a ajuns la nici o înţelegere, prin hotărîre judecătorească definitivă şi irevocabilă.

21 февраля 2023
  • Адвокат
  • Иные правонарушения
  • Дорожные правонарушения

Cum a indicat colegul, sunteți în drept să acționați compania de asigurări în instanță de judecată. Însă este necesar de a studia dosarul de daune

29 июня 2023