Accident rutier

19 марта 2020 184

Am fost inplicat intr-un accident rutier si am părăsit locul acidentului. A fost chemata poliția, cazul a fost inregistrat, dar intre timp partea pagubită și-a retras plangerea. Eu acum ce risc - amendă sau ceva mai serios?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună seara!

Pentru fapta de producere a accidentului procesul poate fi încetat pe motivul împăcării.

Pentru fapta de părăsire a locului accidentului rutier, instanţa vă poate aplica una din următoarele pedepse: a) amendă, b) muncă neremunerată în folosul comunităţii, c) privarea de dreptul de a conduce mijloace de transport, d) arest contravenţional.

19 марта 2020