Accident rutier

28 ноября 2018 83

Buna ziua. Tatal meu s-a tamponat cu o alta masina, in care soferul era beat si fara permis, cu numere transnistrene. Nu s-a facut proces verbal, din cauza ca l-au amagit si speriat pe tatal, ca el e vinovat si va avea o amenda foarte mare. Tata, fiind bolnav, i s-a facut rau. Fiind in varsta si fara accidente, nu stia ca asigurarea trebuie sa plateasca despagubirile. L-am trimis a doua zi la politia din Leova, dar ei sunt legati cu baiatul in cauza si nu putem face nimic. Ne zic ca trebuie sa-i reparam masina. Cum asa, daca el are permis suspendat si era beat si inca cere o suma mare pentru reparatie. Trebuie sa existe o iesire din situatie. Va multumesc daca mi-ati da o informatie unde ne putem adresa.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Cine va zice sa reparati masina? Persoanele respective ori Politia?
Banuiesc ca persoanele.
Proces-verbal nu s-a facut.
Accidentul nu s-a constatat.
Cum vor demonstra ei ca a avut loc un accident, si mai ales, ca vinovat se face tatal Dvs?
Nicicum.
Asa cum nici Dvs nu puteti pretinde ceva, pentru ca nu a fost chemata politia... mai detaliat la locul accidentului.
Daca insista cu solicitarile - depuneti plingere la politie.
Altceva, juridic, ei nu pot face.
Nu trebuie sa confirmati nicaieri producerea accidentului.

28 ноября 2018