Accident rutier

13 февраля 2019 26

Am inchiriat o masina si am ajuns sa fac accident, eu am fost vinovatul. Trebuie sa achit eu reparatia masinii inchiriate, daca ea avea asigurare? Adica nu acopera cheltuielile asigurarea?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Petru,

În cazul în care autoturismul închiriat dispunerea de asigurare CASCO proprietarul trebuie să se adreseze la compania de asigurări să solicite despăgubirea, dacă automobilul nu dispunea de asigurare obligatorie de răspundere civilă auto Dvs sunteți obligat să reparați automobilul din cont propriu. Aceasta deoarece, asigărările RCA acoperă repararea prejudiciului... mai detaliat persoanei păgubite doar.

13 февраля 2019