Accident rutier cu implicarea unei mașini de poliție

14 декабря 2022 80

Bună ziua! Pe data de 9 decembrie soțul meu a fost implicat într-un accident rutier cu o mașină de poliție care se întorcea de la intervenție (au transportat deținuți). La o intersecție, echipajul de poliție a pornit girofarul și a traversat la culoarea roșie a semaforului fără să se asigure. În consecință, s-a produs impactul cu mașina soțului care deja efectua manevra la culoarea verde a semaforului și se afla în centrul intersecției și, prin urmare, nu avea cum să se oprească sau să tragă pe dreapta, cum scrie în regulament. Are dreptul poliția să folosească semnalele sonore daca deja se întorceau din misiune? Și în cât timp se ia hotarârea? Noi nu avem nicio informație. Peste 2 zile totuși am făcut legătura cu polițistul care trebuie să ia decizia și acesta a zis că a transmis materialul unui coleg (nu știu dacă acest lucru este corect).

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Ana,o săfie OK, dacă DVS pentru obiectivitate o să aenționați cu o cerere procuratura locală despre celea întîmplate, altfelo să nimeriți vinoveți, aveți defurcă cu poliția națională.Eu pot să contribui la rezolvarea acestei probleme, apelați la viberul meu de pe telefonul +37368660050.

14 декабря 2022