Accident rutier cu raniti

20 июня 2019 110

Buna ziua. Tatal meu a adormit la volan in timp ce conducea noaptea si s-a lovit intr-un copac. In urma accidentului a avut de suferit mai mult mama, care a fost luata de amubulanta si a stat o saptamana spitalizata. Intrebarea mea este: ce amenzi risca sau sub ce articol va fi invinuit, mama a dat declaratii ca il iarta si ca nu il invinuieste. Anchetatorul insa a vorbit cu tata si il sperie cu amenda de 30 mii lei, ridicare de permis sau chiar inchidere pe perioada de 2 ani, astfel incercand sa ceara mita pentru a rezolva problema. Vreo recomandare in acest caz?

Jurist comments 2

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Care este gradul vatamarilor corporale cauzate in rezultatul accidentului rutier?

Incerc sa presupun ca nu este mai mare de vatamare medie, reiesind din cele evocate de dvs. In acest caz, in mod normal, atunci cand faptuitorul si victima se impaca procesul penal sau, dupa caz, procesul contraventional inceteaza.... mai detaliat

P.S. Daca au fost cauzate vatamari medii e vorba de caz penal (art.264 Cod penal) , iar daca au fost cauzate vatamari usoare sau neinsemnate - atunci e caz contraventional (art.242 Cod contraventional)

21 июня 2019
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Salutare!

Recomand din start să angajați un avocat.
În dependență de gravitatea vătămărilor mamei, tatăl Dvs ar putea fi tras la răspundere penală și riscă amendă până la 32500 lei sau muncă neremunerată, sau închisoare până la 3 ani cu sau fără privarea dreptului de a conduce.
Totuși există procedură legală de liberare... mai detaliat a răspunderii penale în privința tatălui Dvs.
Pentru detalii suplimentare contactați-mă 060955159

Succes!

24 июня 2019