Achit tot felul de taxe comunale, dar nu locuiesc în apartament

23 сентября 2022 99

Bună ziua. Am un apartament într-un bloc locativ (ACC), dar nu locuiesc acolo din motiv că mă aflu peste hotare. Administrația blocului spune că nu este posibil să fiu scutită de achitarea taxelor pentru reparații curente, reparație capitală, evacuarea deșeurilor, ascensor, energia comuna, deservirea ascensorului, deservirea blocului. În ultimii 2 ani nu am locuit în apartament, dar am achitat o suma frumușică. Aș dori măcar pe viitor să evit achitarea pentru niște servicii de care nu beneficiez în vreun fel. Care este legea aplicabilă în această situație? La cine pot apela pentru un sfat? Vă mulțumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Elena, eu vă aduc la cunoștință Legea nr. 187 din 14.07.2022 Cu privire la condominiu, art. 48 - obligația proprietarului de a plăti cota de contribuție la spațiul locativ.

27 сентября 2022