Achitarea serviciilor de intretinere in lipsa unui cont bancar al asociatiei

10 января 2021 17

Poate sa activeze o asociație de locatari în lipsa unui cont bancar şi să colecteze bani in numerar pentru servicii? Aşa numitul "Bon de plată", unde nu este indicat nici codul fiscal şi nici numărul contului bancar, este imprimat la calculator şi aruncat în cutia poştală."Preşedinta" anunță pe grupul de pe "Viber" al asociației ziua şi ora când vor colecta banii. Dacă este posibil, indicați vă rog în baza cărui act normativ se reglementiază activitatea financiară a unor astfel de asociații.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
In cazul dat, incasarea oricaror sume urmeaza a fi confirmate prin acte constatatoare privind incasarea sumei.
Va indem sa telefonati in acest sens la serviciul fiscal de stat pentru a va informa privind procedura de incasare si confirmare, toate intrebarile le puteți adresa, sunt destul de receptivi.

16 января 2021