Achitarea cu titlu de avans a unei sume pentru serviciile comunale

2 января 2021 36

Am cumparat un apartament prin contract de investitie. Constructorul conditioneaza eliberarea actelor necesare pentru inregistrarea apartamentului la cadastru de achitarea cu titlu de avans a unei sume pentru servicii comunale pana la semnarea contractelor de utilitati comunale si constituirea asociatiei de locatari. Cererea companiei de constructii are vreun temei legal?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
La prima impresie, se pare ca nu este o cerinta legala.
Plata pentru utilitati se achita, de regula, in baza consumului curent (dupa prestarea serviciului).
Concretizati cui doreste sa i se faca plata, si pentru care servicii (furnizorii/prestatorii sunt diferiti). In cazul in care antreprenorul cere sa... mai detaliat ii platiti cash, fie pe contul companiei sau contul sau, cel mai probabil e vorba de o cerinta ilegala la mijloc.

2 января 2021
  • Адвокат

consider că eliberarea actelor necesare pentru înregistrarea dreptului de proprietate nu poate fi condiționată de ceea ce dvs ați scris, însă....nu văd o problemă ca să acceptați ceea ce cere constructorul, dar să fie indicat la concret că este un avans pentru servicii comunale, presupun curent electric și apă, deoarece,... mai detaliat de obicei, pentru furnizarea gazelor naturale se încheie contract chiar în ziua dării în exploatare a blocului de locuit..........de altfel, puteți să nu beneficiați de apă și curent electric până când constructorul sau ACC nu va organiza încheierea contractelor de către ACC sau personal de consumatori cu furnizorii respectivi...........evidența consumului se va duce după contoarele de apă și contoarele electrice personale ale antreprenorului, până la instalarea contoarelor furnizorului de energie electrică, dacă aceasta nu a avut loc până la darea în exploatare a blocului de locuit..................ulterior, veți putea solicita restituirea unei părți din avans dacă nu a fost consumat........

3 января 2021