Achitarea datoriei si ridicarea interdictiei

28 мая 2018 220

Buna ziua. Am intedictie de a parasi tara, avand o datorie la executor. Daca achit aceasta datorie, in cat timp imi scoate interdictia? Si cand achit aceasta datorie, executorul e obligat sa-mi elibereze un bon de plata? Caci acesta vrea sa ne intilnim undeva prin oras, nicidecum la el la oficiu.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Sigur că la etapa achitării, executorul este obligat să elibereze o confirmare în acest sens.
Totodată, la etapa achitării integrale a datoriei, executorul urmează să expedieze încheieri către organele competente pentru a ridica toate interdicțiile, fapt care poate să dureze.
Puteți solicita eliberarea de încheiere și să o duceți singur la... mai detaliat poliția de frontieră, astfel va fi mai repede.

28 мая 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Obligatoriu mergeți doar la el la birou și solicitați sa va dea rechizitele sa achitați pe contul bancar special al acestuia.
Mergeți la sucursala băncii și depuneți banii pe contul special al acestui executor judecătoresc.
Dupa ce depuneți banii faceți o copie la ordinul de plată ce îl primiți la bancă și... mai detaliat depuneți în adresa executorului o cerere de ridicare/anulare a tuturor sechestrelor/interdicțiilor ce v-au fost aplicate atașînd copia ordinului de plată.
Astfel, executorul este obligat să emită o încheiere prin care ridică/anulează toate sechestrele/interdicțiile și încetează procedura pe motiv că a fost executat documentul executoriu integral și au fost achitate toate cheltuielile procedurii de executare.

Ideal ar fi să depuneți o cerere scrisă în adresa executorului (o puteți expedia prin intermediul oficiului poștal cu aviz de recepție) prin care să îi solicitați să vă comunice datele bancare ale contului bancar special și să vă ofere actul necesar pentru depunerea banilor pe cont.
Aceasta ar fi varianta ideală, întrucât că debitor aveți siguranță că banii au fost depuși pe contul lui bancar, există dovada de la banca ce o veți păstra la dvs în original, iar domnul executor în acest caz nu are cum să vă ducă de nas.
Daca e posibil să ne scrieți aici despre care executor e vorba. Mulțumesc!

28 мая 2018