Achitarea impozitului

31 июля 2020 118

Bună ziua! Sunt angajată oficial, dar din cauza pandemiei am fost obligați să mergem în concediu din cont propriu, respectiv din luna martie nu mai primesc salariu.
Întrebarea mea este: fiind însărcinată, pot să achit impozitul de sinestătător, pentru a nu afecta concediul de maternirate şi indemnizația? Dacă da, unde mă pot adresa?
Mulțumesc!

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

Conform legislației în vigoare chiar dacă raporturile de muncp sunt suspendate sunteți persoană asigurată și veți beneficia de toate drepturile de maternitate și indemnizațiile corespunzătoare ca o persoană asigurată.
Dar desigur vă puteți consulta cu un specialist de la CNAS sau la info@cnas.gov.md

1 августа 2020