Achitarea impozitului pe venitul din vanzarea unui teren

21 февраля 2022 161

Buna ziua. Se achita impozit pe venit in urma vanzarii unui imobil (teren extravilan)? Daca da, vanzatorul trebuie sa se adreseze la Serviciul Fiscal pentru emiterea facturii sau fiscul va emite singur factura? Multumesc.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Oleg, de dori ca DVS să comunicați organul fiscal, că a avut loc o așa tranzacție, fiindcă de multe ori organul fiscal nu cunoaște până șa urmă ce feluri de tranzacții au loc. Pentru a evita să nu fiți sancționați cu o amendă de 100%. Mai sunt ” drugi... mai detaliat ”, care pot să informeze organul fiscal, asta e situația.

21 февраля 2022