Achitarea pensiei alimentare după atingerea vârstei de 18 ani

13 октября 2020 160

Dacă copilul, cetățean al Republicii Moldova, a atins majoratul, dar face studii peste hotare (la Londra), i se prelungește pensia alimentara? Sunt obligată sa achit ceva?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs sunteți obligat să achitați pensia alimentară în limita solicitată și pentru perioada impusă de instanța de judecată prin urmare dacă hotărîrea indică pînă la atingerea majoratului atunci la vîrsta de 18 sunteți liberat de achitarea studiilor în continuarea cu excepția dacă petiționarul nu se va adresa cu o... mai detaliat nouă cerere în judecată

13 октября 2020