Achitarea serviciilor

13 июня 2018 101

Bună. Suntem un bloc nou, se formează asociația de locatari. Ma interesează dacă suma întreținerii blocului se împarte la m2/suprafață bloc și ulterior se achita în plăti egale de către fiecare locatar, sau suma pentru întreținere revine la m2/apartament?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Achitarea serviciilor de întreținere a blocului se împarte în mod egal per locatar spre achitare, astfel plata are loc după prima variantă expusă de dvs, totuși actualmente în blocurile noi prin intermediul ACC-ului potrivit legii condominiului, mărimea plăţii pentru întreţinerea şi reparaţia proprietăţii comune din blocul locativ este proporţională... mai detaliat cotei-părţi deţinute de fiecare proprietar/chiriaş al locuinţei şi se determină conform tarifului aprobat în modul stabilit.

13 июня 2018