Achiziție cotă-parte din teren agricol

22 августа 2019 96

Bună ziua. O persoană dorește sa îmi vinda terenul său, dar este proprietar de 50% din total (moștenire). Pentru a vinde, are nevoie de acordul surorii sale. Întrebarea mea este: în cazul în care eu cumpăr aceste 50% și decid sa le vând, voi avea nevoie de acordul persoanei care deține restul de 50%? Și care ar fi alte dificultăți legate de achiziție în cotă parte? Va mulțumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Cristian Papanaga
  • Адвокат

Pentru ambele cazuri: celălalt proprietar nu trebuie sa dea acordul, însă acesta are dreptul la preemțiune în cazul vânzării (îndreptățit să cumpere cu prioritate 1/2 din teren), dar poate renunța la acest drept. Vă adresați la Notar în caz de cumpărare sau vânzare și el vă explică ce set de... mai detaliat document urmează să pregătiți pentru fiecare caz aparte.

22 августа 2019