Achizitionarea unui imobil

6 июля 2021 165

Bună ziua. Vrem să achiziționam un apartament care costă 43.000 €, dar proprietarul ne cere prin intermediul agenției ca in contractul de vanzare-cumparare să fie declarați doar 30.000 €? Cum sa procedam? Multumesc mult de răspuns!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua Rodica,

Va sfatui sa indicati valoarea reala la care vindeti imobilul pentru a evita anumite litigii.

De exemplu, in cazul rezoluțiunii contractului Dvs nu o sa puteti proba suma care ați achitat-o de facto pentru bun, iar vinzatorul o sa va returneze doar suma indicata “fictiv” in contractul de... mai detaliat vinzare-cumparare.

O zi buna!

6 июля 2021