Acident rutier peste hotarele tarii

17 октября 2020 16

Buna! Vara anului trecut am plecat la Bucuresti cu o masina inchiriata din Chisinau. Pe drum inapoi, am avut un acident, mai exact mi-a iesit in cale un caine, presupun de la o stana de oi. In urma impactului, masina a fost avariata. Accidentul a avut loc noaptea, eram cu sotia si copilul. Am gasit un hotel si a doua zi am schimbat radiatorul pentru a ajunge la Chisinau. In apropiere era un echipaj de politie, carora le-am spus intamplatele. Ei mi-au dat o fisa cu care sa nu am probleme la iesire din Romania. Cand am ajuns sa dau masina, mi-au cerut o suma enorma pentru reparatie (1.100 Euro). Intr-un final, le-am platit ca sa nu am probleme.
Acum insa, cineva mi-a spus ca masinile inchiriate trebuie sa aiba Casco. Prin urmare, nu a trebuit sa achit o suma atat de mare pentru reparatie si ca ar trebui sa-i dau in judecata. Ce ati putea sa-mi sugerati in acest caz? Nu este prea tarziu? Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna
Urmeaza sa verificati contractul de incheriere semnat. Acolo trebuie sa fie indicat totul.

18 октября 2020