Acordarea unor garanţii şi compensaţii salariaţilor care îmbină munca cu studiile

28 декабря 2020 40

Buna ziua. Regulamentului cu privire la acordarea unor garanţii şi compensaţii salariaţilor care îmbină munca cu studiile (HG Nr. 435 din 23.04.2007) se aplica doar daca in contract este specificat ca studiez sau acest lucru poate fi prevazut in alta parte pe o foaie legalizata?

Jurist comments 1

Rodica Jereghi
  • Юрисконсульт

bună
Acest Regulament se aplică dacă salariatul își continuă studiile în timp ce lucrează, cu condiția că studiile corespuns profilului funcției. Adică, dacă eu sunt contabil și continui studiile la profil economic mi se va aplica aceste prevederi, dar dacă eu sunt contabil și studiez la drept, nu mi se aplică,... mai detaliat decât în situația în care angajatorul necesită așa profil.

29 декабря 2020