Acordul de a pleca peste hotare cu copilul minor

8 июля 2019 31

Buna ziua. In urma divortului, copilul minor are domiciliul stabilit la mine. Fostul sot nu doreste sa-mi dea acordul sa plec peste hotare cu copilul minor pentru totdeauna. Intrebarea este urmatoarea. Daca ar fi sa ne intelegem sa-mi dea acordul sa-l i-au, pentru cat timp se face acordul (1 an, 3 ani)? Sau exista pe mai multi ani? Are el dreptul, dupa ce imi da acordul, sa isi retraga cererea inapoi?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Stimată Dna Alexa,
Acordul părintelui la stabilirea domiciliului permanent al minorului peste hotare, cu indicarea exactă a țării de destinație trebuie să îmbrace forma unei declarații legalizate notarial, și nu se indică careva nici un termen, ci țara și persoana cu care va locui acolo, precum și alte scopuri pentru... mai detaliat care părintele își exprimă acordul. Alte scopuri ar fi studii, tratamente medicale și intervenții, sport, excursii înclusiv în alte țări decât țara de destinație, etc.
Refuzul părintelui de a elibera o asemenea declarație se contestă în instanța de judecată de drept comun în conformitate cu prevederile Legii Nr. 269 din 09-11-1994 cu privire la ieşirea şi intrarea în Republica Moldova.

Succes.

11 июля 2019