Act de colaborare pentru procedura simplificata

26 декабря 2019 423

Buna ziua. In cazul in care am primit citatie la Centrul Unic de Monitorizare pentru depasire de viteza, poate fi semnat "Actul de colaborare pentru procedura simplificata" pentru a putea achita doar 25% din amenda prevazuta (conform procedurii simplificate de constatare și examinare a contravenției, in vigoare din decembrie 2018)? Multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
rezultînd din norma legală, Acordul de colaborare poate fi încheiat în orice moment al procesului contravenţional pînă la soluţionarea în fond a cauzei contravenţionale, adică pînă la aplicarea deciziei de sancționare.

26 декабря 2019