Act de donatie distrus

14 октября 2021 57

Buna. Parintele (cetatean al Rusiei) a facut act de donatie pe casa pe numele copilului, care a locuit 50 ani in aceasta casa. Ulterior, actul de donatie a fost distrus de acelasi parinte. Donatarul mai are un frate, cetatean al Rusiei. Parintii si fratele au locuit mereu in Rusia, dar parintii au decedat. Ce sa facem cu casa, daca nu avem acte ? Cum sa procedam? Va multumim.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Contractul de donație a fost distrus sau anulat de catre cel ce a donat?
Contractul de donație a fost înregistrat la cadastru sau nu?
Distrugerea fizica nu implică anularea acestuia, in aceste condiții contractul (fizic) poate fi restabilit

15 октября 2021