Act de stare civila

30 апреля 2018 35

Buna! Am asa o problema si nu stiu unde sa ma adresez. In urma divortului de sot, el s-a adresat la oficiul starii civile si a solicitat copia certificatului de nastere al copilului, motivand ca actul a fost pierdut? Acum afirma ca certificatul de nastere original nu e valabil, odata ce a facut dublicat.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Inga,
Nu este adevărat!
Duplicatul este o copie ce are aceiași valoare ca și originalul și ambele sunt valabile!

30 апреля 2018
  • Юрисконсульт

D-na Inga documentul ( originar ) el o să existe tot timpul şi nu importă dacă cineva a făcut dublicat. În aşa caz soţul trebue să se adreseze în instanţă şi să recunoască documentul DVS că nu corespunde originarului, altă modalitate nu este.

11 мая 2018