Acte!

30 ноября 2018 18

Buna! Am o dilema! In ianuarie 2019 ma întorc în țară pentru 2 săptămâni, fiind la moment peste hotare. Pe 18 ianuarie împlinesc vârsta de 25 ani, respectiv trebuie sa fac un nou buletin. Dar in acelasi moment, vreau sa inregistrez copilul (de 4 ani) pe numele sotului, cu care m-am inscris recent. Intrebarea mea este: pot sa ma folosesc de pasaport biometric ca sa merg la notar pentru a perfecta actele copilului, sau e necesar sa fie anume buletinul?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Puteti utiliza actualul buletin, pina ce expira termenul de valabilitate.

30 ноября 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Pentru actele efectuate pe teritoriul RM, de catre cetățean se folosește doar actul de identitate intern care este buletinul de identitate. Actele efectuate inafara țării se intocmesc in baza pașaportului de strainatate.
Astfel, in temeiul pașaportului de strainatate nu va fi posibil intocmi actele necesare.

30 ноября 2018