Acte necesare pentru a dona casa fiicei

25 октября 2019 664

Parintii doresc sa-mi doneze casa. De ce acte este nevoie?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Situația este foarte simplă, urmează să vă adresați la notar unde veți încheia un contract de donație.

Actele necesare vor fi: buletinele de identitate a partilor (obligatoriu ambii părinți sau acordul a celui neprezent cu privire la donație), extrasul din registrul bunurilor imobile cu privire la casa respectivă și actele... mai detaliat care atestă dobândirea dreptului de proprietate de către părinții a casei (cum ar fi contractul de V-C, dacă există).

26 октября 2019