Acte necesare pentru o afacere online

7 июля 2020 316

Buna ziua. Care sunt actele necesare pentru un magazin online cu livrare de bucate gen pizza, burgeri? Multumesc!

Jurist comments 2

Triboi Mihai
  • Юрисконсульт

Bună ziua!
1. În primul rând, este necesar să vă înregistrați întreprinderea la Agenția Servicii Publice sub o formă de organizare juridică (cel mai des, în cazul dvs se optează pentru S.R.L.).
2. Practicarea comerțului electornic nu este supusă nici unei autorizări prealabile, cu excepția cazului dacă bunurile sau serviciile... mai detaliat comercializate cad sub un regim special de autorizare. În cazul dvs, este vorba despre o întreprindere din domeniul alimentar. Respectiv, vă recomand să consultați Legea 306/2018 privind siguranța alimentelor, în special ce ține de autorizarea întreprinderii din domeniul alimentar.
3. În caz dacă magazinul online va colecta date cu caracter personal al clienților (nume, prenume, numere de telefoane, adrese electronice, etc), este obligatoriu și înregistrarea în calitate de operator de date cu caracter personal. Recomand să consultați Ghidul privind procedura înregistrării operatorilor și a sistemelor de evidență a datelor cu caracter personal (http://datepersonale.md/data-controllers/data-processing-notification/) și Legea 133/2011 privind protecția datelor cu carater personal.
4. La fel, din motiv că prestați servicii către consumatori, va trebui să elaborați clauzele contractuale (termenii și condițiile) în conformitate cu respectarea legislației protecției consumatorului pentru a le face publice pe site-ul dvs. Să vă asigurați că fiecare consumator va lua cunoștință cu aceste condiții înainte de a plasa comanda.

Mult succes!

Mihai Triboi.

31 июля 2020
M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Victor.
În completarea celor menționate mai sus de către Mihai, pentru inițierea activității de comerț, este necesară depunerea la autoritatea publică locală a notificării privind iniţierea activităţii de comerţ, pentru a depune notificarea în regim online, poți accesa: www.actpermisiv.gov.md/#/ep/permit/23.

Suplimentar, pentru a desfășura activitate de comerț cu produse alimentare,... mai detaliat va fi necesar să obții Certificat de înregistrare oficială pentru siguranța alimentelor, de la ANSA Chișinău, situată pe adresa: mun. Chișunău, str. V.Lupu 48.

Nu uita să studiezi și Legea privind comerţul electronic: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=99326&lang=ro#.

Succes în activitate!

13 августа 2020