Acte pentru copil minor la iesirea din Republica Moldova

20 августа 2021 413

Buna ziua. Parintii sunt divortati, mama dupa divort a pastrat acelasi nume ca si copilul, care locuieste cu mama si se afla in custodia acesteia. Pentru a merge cu copilul din tara la odihna este nevoie de vreun act din partea tatalui?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna d-na Marina, dacă după divorți și n-ați solicitat lipsirea de dreptul de părinte ( tată ), DVs trebue să solicitați acordul tatălui la plecarea copiilor.

20 августа 2021
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Daca e vorba de plecare la odihnă, nu e necesar careva acte suplimentare, doar la stabilirea domiciliului minorului peste hotare necesită acordul celuilalt parinte.

Pe marginea subiectului puteți contacta poliția de frontieră, ei pot sa va informeze cu precizie despre actele necesare pentru traversarea hotarului țării.

22 августа 2021