Actiunea oblica

12 мая 2018 84

Poate creditorul prin intermediul actiunii oblice, in numele debitorului sau, sa transfere o plata in vederea stingerii obligatiei sale, daca contractul dintre el si debitor nu este reziliat, dar conditiile actiunii oblice sunt respectate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În temeiul acestei acțiuni sunt posibile executarea de acțiuni din numele debitorului ce se eschivează de la executarea obligației asumate. Totuși, urmează a se lua în calcul că drept temei, în cazul dat, apare hotărârea instanței de judecată și nu constatarea existenței de condiții respectate.

13 мая 2018