Acțiunile companiei de creditare

8 февраля 2022 175

Bună ziua. Am luat un credit și am întârziat cu achitarea ratelor. Creditorul a calculat penalități de întârziere exagerate. Ma aflu peste hotare, dar am încercat să discut cu reprezentanții companiei de creditare. Ei, însă, au trimis mai multor persoane, care nu au nicio legătură cu creditul luat de mine, un mesaj în care îi informează că m-au acționat în judecată. Au dreptul companiile de creditare sa distribuie acest gen de mesaje persoanelor care nu au nicio treabă cu creditele luate de alte persoane?

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Bună ziua Maria,
Potrivit Legii nr. 133/2011 cu privire la rotecţia datelor cu caracter personal
art. 5 alin (5) lit a) Consimţămîntul subiectului datelor cu caracter personal nu este cerut în cazurile în care prelucrarea este necesară pentru executarea unui contract la care subiectul datelor cu caracter personal este parte sau pentru... mai detaliat luarea unor măsuri înaintea încheierii contractului, la cererea acestuia.
Acesta se datorează faptului, că Dvs. ați semnat acordul cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal iar compania de creditare circula ca un operator de date cu carater personal.

9 февраля 2022