Activitate hoteliera in Moldova

27 сентября 2016 126

Stimati juristi, explicati-mi va rog daca este nevoie de vreun act/document special pentru exploatarea unui hotel in RM? Daca, de exemplu, infiintez o societate comerciala, pe langa actele general-cerute de Camera Inregistrarii de Stat, mai am nevoie de ceva in plus? Va multumesc.

Jurist comments 2

  • Адвокат

Buna!
Cu privire la intrebarea Dumneavoastra, pot exista cel putin doua situatii, guvernate, in modul corespunzator, de legislatia RM. Prima ar fi situatia in care doriti sa infiintati o structura de primire turistica (hotel) nou, adica neexistent pina acum și, o alta situatie este cind aveti ca scop exploatarea unui hotel... mai detaliat existent, adica ati preluat activitatea. În ambele situații menționate exista o lista acte normative care reglementeaza o astfel de activitate.
In cazul in care doriti un raspuns mai desfasurat la intrebarea Dumneavoastra, ar fi necesar sa oferiti detalii concludente cu privire la situatie. Contactele mele sînt afisate pe site.
O zi buna!

28 сентября 2016
Alexandru Ţurcan
  • Адвокат
28 сентября 2016