Activitate (in comuna) ce dauneaza locatarilor din preajma si nu numai

5 июня 2019 14

O activitate ce ofera servicii de beton se desfasoara in comuna, este amplasata la 50-60 metri de la casele oamenilor, dar raza pe care ii afecteaza este de 200 de metri, ba chiar si mai bine. Masinile de tonaj mare merg chiar prin fata caselor din sat si nu de pe marginea satului. Drumul e plin de praf de ciment pe care il inhalam noi, cei care locuim de-a lungul traseului masinilor cu ciment pana la locul de productie. Lumea-i satula de tot praful de ciment si galagie! Intrebarea este: conform carui articol s-ar putea de sistat aceasta activitate din mijlocul satului? Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Inițial ar fi bine să depuneți un demers in acest sens către autoritatea publică locală în care veți include toate argumentele de cuviință pentru a reacționa autoritatea publică locală/primăria.

Ceea ce ține de praful și betonul de pe drum înaintați o plângere la politie deoarece aceasta este o încălcare comisă... mai detaliat de către șoferii firmei respective.

6 июня 2019