Acuzatii de viol

5 июля 2019 40

Spuneti-mi, va rog, sotul meu este invinuit de viol de catre nepoatele sale minore (una are varsta de 10 ani si cealalta 13 ani), acuzandu-l ca asta s-ar fi intimplat in urma cu 3 ani. Conform expertizelor medico-legale ginecologice, fetele sunt virgine, probe nu exista, doar expertiza psihologica este in favoarea lor. El nu este vinovat. Ce este de facut in acest caz? Cum sa dovedim nevinovatia sotului. Dosarul este deja trimis in judecata?

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Eugenia.

Acuzațiile sunt foarte grave. Aveți nevoie de un avocat.

11 октября 2019
  • Юрисконсульт

D-na Eugenia, credcă DVS ați consultat lege art. 171 al.3 CP ce spune, e o infrațiune gravă. Eu nu esclud, că la convorbire cu psihologul fetile să comunicat ceva, avocatul DVS n-a fost prezent și nu putea să fie, e necesar de verificat cine are interesul din rudele DVS să... mai detaliat facă așa probleme. DVS a veți posibel telefon perfomant, eu vă propun să vă duceți la rude ( soră, frate ) și să stați de vorbă sub diferite pretexturi și paralel să atingeți și întrebarea dată, ei vor ” deschide ” sufletul lor păcătos și vor comunica ceva înteresat, dacă v-a fi, celea declarate de ei v-a fi o probă pe cauza dată și posibel prin intermediul avocatului să citați acestea persoane în instanță și să clarificat situația ne normală, succese.

2 января 2020