Административные правонарушения

8 августа 2022 38

Здравствуйте. Скажите, пожалуйста, могу ли я делать ремонт у себя в квартире в выходные и праздничные дни? Заранее спасибо за ответ.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Codul Contravențional prevede
Articolul 357. Tulburarea liniştii

(1) Tulburarea liniştii în timpul nopţii, de la ora 22 pînă la ora 7, inclusiv prin cîntare cu voce ridicată, semnalizare acustică, folosire cu intensitate auditivă a aparatajului audiovizual în locuinţe sau în locuri publice, alte acţiuni similare,

se sancţionează cu amendă de la 9 la... mai detaliat 18 unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

(2) Efectuarea lucrărilor de reconstrucţie sau a altor lucrări, însoţite de zgomot, în încăperile din blocurile locative de la ora 18 pînă la ora 8

se sancţionează cu amendă de la 12 la 30 de unităţi convenţionale aplicată persoanei fizice, cu amendă de la 60 la 90 de unităţi convenţionale aplicată persoanei juridice.

totuși aici pot fi incadrate atît zilele deodihnă și sărbători

9 августа 2022