Administrator fara salariu

16 января 2021 64

Buna ziua! Eu activez ca administrator la un S.R.L. inregistrat in Republica Moldova, fondatorul este un cetatean strain. Eu sunt administrator fara salariu, deoarece activez in baza de mandat reglementat de Codul Civil. Ce pasi urmeaza sa faca fondatorul si eu ca sa activez in calitate de administrator salariat in baza codului muncii? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Situația controversată, ideia e ca activitatea dumneavoastră se reglementează atit de codul civil cit si de codul muncii.
Astfel, contractul dumneavoastră este unul de formă mixtă, astfel urmînd sa incadreze atit condiții ale contractului de mandat cit si reglementari ale codului muncii, 2 în 1, inclusiv prevederi in privința salariului.

16 января 2021

Multumesc de raspuns

17 января 2021