Adoptia copilului cand tatal nu este decazut din drepturi

14 февраля 2022 58

Buna ziua. Este posibila adoptia copilului, daca tatal biologic nu este decazut din drepturi parintesti, dar nici nu participa nici in vreun fel in cresterea si educarea copilului?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
există o nuanță,
Pentru încuviințarea adopției sunt necesare, în cazul adopției copilului de către celălalt soț – consimțămintele în formă scrisă ale părinților biologici ai copilului, cu excepția situațiilor, confirmate prin acte corespunzătoare, în care consimțământul respectiv nu poate fi obținut deoarece:
– există o hotărâre judecătorească privind decăderea din drepturile... mai detaliat părintești a părintelui copilului;

15 февраля 2022