Adresa juridică fără deținerea unei proprietăți

21 декабря 2020 54

Buna ziua. Cum as putea obține adresa juridică in Chisinau, in cazul in care nu dețin niciun imobil. Locuiesc in chirie. De ce documente am nevoie de la proprietar pentru a avea dreptul sa înregistrez SRL la o adresa anume, și ce riscuri își asumă acesta? Va multumesc.

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Mihai.

Adresa juridică este sediul unei firme, este inclusă în documentele de constituire ale firmei și este locul unde veți primi poșta și notificările juridice. Adresa poate fi:

❏ Un spațiu deținut de unul dintre fondatorii firme;

❏ Un spațiu închiriat de către fondatorii firmei (de exemplu, un birou).

Fondatorii viitoarei firme... mai detaliat trebuie să depună o declarație pe proprie răspundere în care să confirme adresa juridică a viitoarei firme.

Deci, nu este nevoie de un acord prealabil al proprietarului, însă totuși trebuie să vă ghidați după principiul bunei credințe. Evident că dacă va fi vorba despre un control de stat, proprietarul se poate pomeni cu controale, și îi puteți crea disconfort până când situația nu se remediază.

Succes.

28 декабря 2020