Adresare la avocat sau la o firma de consultanță juridica?

23 мая 2018 87

Buna ziua! Este corect ca o companie de consultanță juridică SRL "X" să presteze servicii juridice similare avocatului, de ex. să ofere asistență și reprezentare juridică? Mulțumesc!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Ioana,
De fapt, prin lege nu li se interzice să presteze servicii juridice și societățile comerciale profită de aceasta.
Societățile comercială care prestează un asemenea serviciu nu poate reprezenta în instanța de judecată/arbitraj o altă societate comercială sau o persoană fizică, adică nu se permite reprezentarea convențională în cazul lor în... mai detaliat fața instanțelor judecătorești.
Cu regret, însă se legea nu interzice acordarea unui asemenea gen de servicii la faza prejudiciară sau ulterior.

23 мая 2018